Projekat saradnje, umrežavanja i razmene iskustava četiri fakulteta arhitekture i dizajna u Muzeju primenjene umetnosti Beograd

30. mart – 9. april 2022.
Galerija „Mladi“, Muzej primenjene umetnosti Beograd
Vuka Karadžića 18

PreSalona je tradicionalna studentska manifestacija u sklopu Salona arhitekture, projekat saradnje, umrežavanja i razmene iskustava u kome učestvuju četiri fakulteta arhitekture i dizajna: Fakultet primenjenih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu, odsek Unutrašnja arhitektura i dizajn nameštaja, Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, Građevinsko-arhitektonski fakultet Univerziteta u Nišu, Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu – Departman za arhitekturu i urbanizam / Odsek za umetnost i dizajn.

Ovogodišnji program PreSalona čini izložba studentskih radova, interdisciplinarna radionica, prezentacije i predavanja.

Na Izložbi studentskih radova, sa Odseka za umetnost i dizajn, biće predstavljeno šest diplomskih projekata: Idejno rešenje prostora boravka i centra delatnosti: Komitet 65+ (radikalizacija prostora starosti u distopijskom društvu) Milene Grošin (mentor: dr Aleksandra Pešterac, docent, komentor: Vladimir Savić, stručni saradnik – laborant), Studija prostora pripadanja / Sinhro lift u Tivtu kao meta dom  Jelene Ivančević (mentor dr Aleksandra Pešterac, docent, komentor: Luna Šalamon, asistent), Studija rekonstrukcije objekta Centrа za kulturu „Vlada Divljan“ Slobodana Cvetkovića (dr Aleksandra Pešterac, docent, komentor: Milica Stojšić, asistent), Studija prostora (ne) kuće Marije Varge (mentor: dr Aleksandra Pešterac, docent, komentor: Maja Vilić), Prostor slobode i zarobljenosti Aleksandre Tatić (mentor dr um. Mia David) i Studija prostora za projekat Kuća snova Ivane Vukadinović (mentor dr Slađana Milićević).

U interdiciplinarnoj radionici učestvovaće Ivanino DaVilliano Đukić (student master studija Scenska arhitektura i tehnika), Maryam Kristina Gbaya, Teodora Jonuzović i Maja Bogdanović (studentkinje treće godina osnovnih studija Scenska arhitektura, tehnika i dizajn).

U okviru ovog programa predavanja će održati dr um. Romana Bošković Živanović vanredni profesor (Pogled sa scene – scenska arhitektura i tehnologije) i dr Aleksandra Pešterac docent (Poetika u arhitekturi).

Program će biti održan od 30. marta do 9. aprila 2022. godine u galeriji „Mladi“ u Muzeju priimenjene umetnosti Beograd.

Foto: Aleksandra Tatić, Jelena Ivančević, Marija Varga;