NAŠI SARADNICI I STUDENTI UČESTVOVALI NA FESTIVALU SVETLOSTI „TESLA -SVETLOSNA GALERIJA“

Tesla – svetlosna galerija  deo je Dоčeka, platforme koja prelazak između dve kalendarske godine obeležava kroz mnoštvo događaja, koji ceo grad vide kao scenu. Internacionalni i domaći umetnici, kao i studenti, istraživali su svetlost kao životni princip i sveprožimajuću energiju, pretvarajući kroz svoje radove barokni ambijent podgrađa Petrovaradinske tvrđave u prostor susreta.

Svršeni studenti osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna, kao i studenti master studija Scenske arhitekture i dizajna sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, učestvovali su u programu, a njihov kreativni proces vodila je dr Milica Stojšić, kao kustos i umetnička koordinatorka festivala Tesla – svetlosna galerija. Studenti Marija VargaNikola StojadinovićMilica SurutkaJelena Ivančević i Danijela Matović autori su umetničkog rada svetLOST, koji istražuje temu svetlosnog zagađenja, i postavlja pitanje – može li nešto istovremeno biti i životna energija, i negativno uticati na taj isti život? Izlažući publiku direktnom uticaju svetlosnog zagađenja, rad motiviše publiku da se zapita o uticaju veštačke svetlosti na ostatak života na planeti, kroz uticaj na migracije ptica, cirkadijalni ritam čoveka i drugih vrsta, ali i nestanak zvezdanog neba za sve nas koji živimo u gradovima. Svetlosna instalacija svetLOST bila je postavljena u tunelu Beogradske kapije, i realizovana je u produkciji Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture.“ Dr Dragana Vilotić autorka je scenskog dizajna za muzičke događaje u sklopu Dočeka 31. decembra. Od velikog značaja bilo je likovno, ali i značenjski, uvezati dizajn bina za muzički deo programa, sa umetničkim programom u sklopu  festivala Tesla – svetlosna galerija, te je on takođe bio oslonjen i inspirisan Teslinim shvatanjem svetlosti kao životne energije.