ČEMU UMETNOST SLUŽI DANAS?

Uvodno predavanje Slobodana Selinkića povodom početka nove školske godine na osnovnim studijama Arhitekture i Scenske arhitekture, tehnike i dizajna na Departmanu za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, održano je u četvrtak, 24. oktobra 2019. u Scenskoj laboratoriji „Borislav Gvojić“ Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Predavanje, održano u sklopu ciklusa Čemu umetnost služi danas?, istovremeno je bilo i poslednje, oproštajno predavanje profesora Selinkića povodom odlaska u penziju.

Slobodan Danko Selinkić (Beograd, 1952) je arhitekta. Bavi se istraživanjem arhitekture na tlu Jugoslavije od 1918. do 1990. godine, i Srbije od 1990. do danas. Predsednik je umetničkog saveta Salona Arhitekture u Beogradu, kao i mnogih drugih profesionalnih udruženja u Srbiji i Italiji. Autor je otvorenog projekta MY IDENTITY. Bio je komesar Srbije i Crne Gore na Bijenalu arhitekture u Veneciji 2004. godine, sa projektom ECO-Logic Montenegrin lab, kao i komesar Srbije na Praškom kvadrijenalu scenskog dizajna i scenskog prostora 2015. godine (sa Lj. Miletić Abramović).  Autor je antologije „Jedinstevna vizija arhitekture Paola Portogezija“, kao i mnogih izložbi arhitekture u zemlji i regionu. Objavljivao je u domaćim i svetskim časopisima arhitekture. Kao gost, predavao je u Rimu, Parmi, Ređo Kalabriji i Beogradu. Redovni je profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, u penziji.

Fotografije: Luna Šalamon

Snimatelj: Nebojša Rudić