SCENLAB_RAZGOVORI / PROSTOR POBUNE: MEDIJI

četvrtak, 23. maj 2019., 19:00h
Scenska laboratorija „Borislav Gvojić“
Fakultet tehničkih nauka (prizemlje)
Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

XX/2: Scenski prostori pobune, pedeset godina kasnije

PROSTOR POBUNE: MEDIJI
Ana Martinoli, Tatjana Dadić Dinulović i Radivoje Dinulović

Ako je i bilo nedoumica o ulozi medija u savremenom svetu, od 1991. godine, Zalivskog rata i svih ratova potom, sasvim je jasno kakvu funkciju u društvu spektakla ima posredovanje stvarnosti, u štampi, na radiju, televiziji, internetu, društvenim mrežama… Kome pripadaju prostori medija, odnosno, ko nad tim prostorima ima kontrolu? Na koji način, i sa kojim ciljevima savremeni mediji grade scenske situacije i scenske slike, ali i kako koriste dramaturška sredstva i tehnike? Kakva je relacija između konstrukcije događaja i konstrukcije medijske interpretacije događaja? Najzad, da li postoji, da li je postojao i da li može da postoji prostor medijske slobode? I, ako može da postoji, kako ga je moguće osvojiti?

Šesti ciklus Razgovora o scenskom dizajnu, pod nazivom XX/2: Scenski prostori pobune, pedeset godina kasnije, posvećen je značajnim političkim događajima izražene scenske prirode, realizovanih u javnom gradskom prostoru. Sagovornici u razgovorima su učesnici ovih događaja, i (ili) oni koji su ih teorijski, kritički ili fenomenološki posmatrali i tumačili.

Gost Scenlab razgovora je Ana Martinoli, a razgovor vode Tatjana Dadić DinulovićRadivoje Dinulović.