ČEMU UMETNOST SLUŽI DANAS?

ČEMU UMETNOST SLUŽI DANAS?

Uvodno predavanje Bojana Đorđeva povodom početka nove školske godine na osnovnim studijama Scenske arhitekture, tehnike i dizajna na Odseku za umetnost i dizajn, u sklopu ciklusa Čemu umetnost služi danas? održano je u četvrtak, 18. oktobra 2018. u Scenskoj laboratoriji „Borislav Gvojić“ Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

Pitanju Čemu umetnost služi danas? Bojan Đorđev pristupio je kroz seriju primera umetničkih radova iz domena savremene umetnosti i performansa, nastalih u propitivanju autonomije umetnosti i njene društvene funkcije, kao i kroz primere iz sopstvene prakse, fokusirane na aktivni rad sa publikom, i istraživanje potencijala korišćenja institucije umetnosti kao mesta i okolnosti učenja, refleksije i isprobavanja novih modela organizacije društva. U žiži interesovanja bila su politička i društvena pitanja sadašnjice: kriza kapitalizma, odnos prema nasleđu levice, formiranje i politička težina kolektiva kao i (materijalni) uslovi za zajedničko razmišljanje.

Bojan Đorđev (Beograd, 1977) je pozorišni umetnik, obrazovan u polju pozorišta i teorije umetnosti u Beogradu, na Fakultetu dramskih umetnosti i Univerzitetu umetnosti u Beogradu, kao i na DasArts-u u Amsterdamu. Pored Beograda, njegovi radovi su prikazivani u Berlinu, Briselu, Amsterdamu, Njujorku, Šangaju, Beču, Cirihu, Lisabonu, Zagrebu, Rijeci, Ljubljani, itd. Inscenirao je tekstove H. Guiberta, E. Jelinek, J. Džojsa, G. Ferčeca, I. Sajko, ali i tri opere, uključujući i Les enfants terribles J. Cocteau-a/P. Glass-a. Član je uredničkog kolektiva i suosnivač platforme Teorija koja Hoda i TkH časopisa za teoriju izvođačkih umetnosti 2001-2017. U sopstvenoj umetničkoj praksi bavi se istraživanjem potencijalnih javnih, performativnih formata marksističke misli i nasleđa levice. Njegov performans Diskretni šarm marksizma, preveden na 10 jezika, izvodi se već pet godina u Evropi, a od nedavno i u Aziji. U proleće 2016. godine putovao do Buenos Airesa teretnim brodom da bi proučavao složenu koreografiju svetske trgovine za potrebe performansa Said to Contain:.  

Fotografije: Ivanino DaVillano Đukić, Siniša Jovanović i Stanislava Vučetić


Snimatelj: Nebojša Rudić