OTVORENA ŠKOLA SCENSKOG DIZAJNA #5

Bitef biblioteka

OTVORENA ŠKOLA SCENSKOG DIZAJNA #5
Razgovor povodom objavljivanja knjige Scenski dizajn kao umetnost
Tatjane Dadić Dinulović

četvrtak, 20. septembar 2018, 17.30h

Festivalski centar Bitefa, Beograd

Otvorena škola scenskog dizajna zamišljena je kao kratak susret umetnika, stručnjaka i teoretičara iz oblasti arhitekture, pozorišta i vizuelnih umetnosti, koji će o pojmu scenskog dizajna govoriti iz sopstvenih, specifičnih profesionalnih pozicija. Otvorena škola treba da predstavi različite poglede na oblast scenskog dizajna, ali i da kroz lične stavove učesnika reflektuje i, možda, ustanovi novi i, potencijalno, širi pogled na scenski dizajn kao umetničku formu, umetničko sredstvo, metodologiju ili čak ideologiju. Ideja Otvorene škole je da se u multidisciplinarnom okruženju pozorišnog festivala, kroz razgovor, osvetli, prepozna i predstavi jedinstveno polje u i oko scenskog dizajna, kao i njegova pozicija unutar različitih umetničkih struka.

Učesnici otvorene škole:

Tatjana Dadić Dinulović, teoretičar scenskog dizajna
Mia David, arhitekta
Andrija Pavlović, muzički umetnik
Darinka Mihajlović, kostimograf i scenograf

Povod za razgovor je upravo objavljena knjiga Scenski dizajn kao umetnost  Tatjane Dadić Dinulović, koja prema rečima autorke „uspostavlja teorijsku platformu za sagledavanje scenskog dizajna kao oblika profesionalnog delovanja, kao kompleksne strukture posebnih umetničkih i kustoskih praksi, ali i kao područja mogućih pogleda na vrednosti stvaralaštva, pa i života uopšte“. Knjiga je izdata u saradnji izdavačke kuće Klio iz Beograda i Scen-a (Centra za scenski dizajn, arhitekturu i tehnologiju Fakulteta tehničkih nauka) iz Novog Sada.

Razgovor vodi:
Radivoje Dinulović, arhitekta

Fotografija: Nemanja Knežević, Praško kvadrijenale 2015.