Scenska laboratorija na putu OTVORENA ŠKOLA SCENSKOG DIZAJNA #3:

Scenska laboratorija na putu
OTVORENA ŠKOLA SCENSKOG DIZAJNA #3:
povodom promocije knjige Scenski dizajn kao umetnost Tatjane Dadić Dinulović

četvrtak, 10. maj 2018, 18.00h
Kino sala Muzeja 21. oktobar
Desankin venac bb, Kragujevac

Učesnici otvorene škole:
Zoran Dmitrović, arhitekta, Kolektiv arhitekata, Beograd
Radivoje Dinulović, arhitekta, profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Tatjana Dadić Dinulović, teoretičar scenskog dizajna, profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Marija Simović, arhitekta i scenograf

Razgovor vode:
Mia David, arhitekta, docent Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Natalija Bogdanović, arhitekta, docent Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu

Otvorena škola scenskog dizajna zamišljena je kao kratak susret umetnika, stručnjaka i teoretičara iz oblasti arhitekture, pozorišta i vizuelnih umetnosti, koji će o pojmu scenskog dizajna govoriti iz sopstvenih specifičnih profesionalnih pozicija. Otvorena škola treba da predstavi različite poglede na oblast scenskog dizajna, ali i da kroz lične stavove učesnika reflektuje i, možda, ustanovi novi i, potencijalno, širi pogled na scenski dizajn kao umetničku formu, umetničko sredstvo, metodologiju ili čak ideologiju. Ideja Otvorene škole je da se u multidisciplinarnom okruženju, kroz razgovor, osvetli, prepozna i predstavi jedinstveno polje u i oko scenskog dizajna, kao i njegova pozicija unutar različitih umetničkih struka.

Povod za razgovor je upravo objavljena knjiga Scenski dizajn kao umetnost Tatjane Dadić Dinulović, koja prema rečima autorke „uspostavlja teorijsku platformu za sagledavanje scenskog dizajna kao oblika profesionalnog delovanja, kao kompleksne strukture posebnih umetničkih i kustoskih praksi, ali i kao područja mogućih pogleda na vrednosti stvaralaštva, pa i života uopšte“. Knjiga je izdata u saradnji izdavačke kuće Clio iz Beograda i Scen-a (Centra za scenski dizajn, arhitekturu i tehnologiju Fakulteta tehničkih nauka) iz Novog Sada.

Program Otvorene škole:

18.00 – Korišćenje scenskih elemenata u doživljaju javnog prostora, Radivoje Dinulović
18.20 – Interdisciplinarna praksa ahitekata, Marija Simović
18.40 – Značaj artikulisanja javnog prostora za život grada, Zoran Dmitrović,