SCENLAB_RAZGOVORI

PREOBRAŽAJI
Ivana Knez i Ana Martina Bakić
(diaprojektor, Zagreb, Hrvatska)

U okviru otvaranja šeste sezone Razgovora o scenskom dizajnu, pod nazivom „Preobražaji“, u četvrtak, 23. novembra 2017. godine, u prostoru Scenske laboratorije „Borislav Gvojić“, održan je razgovor sa Ivanom Knez i Anom Martinom Bakić, arhitektama i scenografkinjama, koje stoje iza umetničke grupe diaprojektor. Razgovor su vodili Radivoje Dinulović i Slađana Milićević, a gošće iz Hravatske govorila su o različitim domenima svog kreativnog delovanja, i vezi između njih.

diaprojektor (Zagreb, 2002) osnovale su arhitekte Ana Martina Bakić (Minhen, 1974) i Ivana Knez (Zagreb, 1974). Deluju u području scenografije i savremene arhitekture. Autorke su više izvedenih scenografija i arhitektonskih realizacija. Ana Martina i Ivana diplomirale su na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Ana predaje Crtanje na Arhitektonskom fakultetu, a Ivana, koja je doktorirala Scenski dizajn na Univezitetu umetnosti u Beogradu, predaje Scenografiju na Studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu. Među njihovim najznačajnijim scenografijama su predstave „Grmače“ (Eurokaz, Zagreb), „Tri jednočinke“ (Muzički bijenale Zagreb i HNK u Zagrebu), „Drama o Mirjani i ovima oko nje“ (HNK u Zagrebu) i „Zločin i kazna“ (DK Gavella, Zagreb) za koje su dobile stučna priznanja i nagrade. Bave se medijem prostora i kroz interdisciplinarni diskurs savremene arhitekture i scenografije istražuju njegovu aktivnu poziciju u savremenom društvu. Pored radova u području scenografije, ostvarile su niz arhitektonskih realizacija, dizajna izložbi i enterijera.

Urednici programa „Preobražaji“ i voditelji razgovora su Radivoje Dinulović i Slađana Milićević.

Fotografije: Nevena Kopanja i Ivanino DaVillano Đukić

Snimatelj: Slavko Pavlović