OTVARANJE IZLOŽBE 254 DANA

U petak, 16. jun 2017. godine, otvorena je retrospektivna izložba sinteznog projekta studenata treće godine OAS Scenska arhitektura, tehnika i dizajn. U poslednjoj, šestoj fazi sinteznog projekta, studenti su u prostoru Scenske laboratorije „Borislav Gvojić“ prikazali ishode nastale tokom celokupnog procesa sinteznog projekta.

SINTEZNI PROJEKAT 2016/2017.
AMBIJENTALNI SCENSKI PROSTORI SUBOTICE –
Iskustva neposredne prošlosti
Period realizacije: oktobar 2016 – maj 2017.
Rukovodilac projekta: Dr Radivoje Dinulović, redovni profesor
Rukovodilac vežbanja: Karl Mičkei, asistent
Tim nastavnika: Miljana Zeković, Slobodan Danko Selinkić, Romana Bošković, Radivoje Dinulović, Mia David, Dobrivoje Milijanović, Tatjana Dadić Dinulović, Jelena Janev
Mentorski
Tim saradnika: Aleksandra Pešterac, Daniela Dimitrovska, Darinka Mihajlović, Dragana Vilotić, Karl Mičkei, Milica Stojšić, Višnja Žugić, Vladimir Ilić
Studenti demonstratori: Bojana Nikolić, Maja Vujović, Una Jankov, Andreja Rondović, Aleksandra Polić, Tamara Tomanić, Jelena Stojkečić, Jovana Plavšić

Tokom treće godine osnovnih studija studenti su pod mentorstvom profesora, asistenata i demonstratora razvijali svoje radove. Sintezni projekat  sačinjen je od šest faza (inicijacija, istraživanje, prostor, predstava, događaj i dokumenacija) i obuhvataju ga četiri nastavna predmeta (Arhitektura scene, Tehnika scene, Dizajn scene i Umetničke prakse scenskog dizajna).

Tema ovogodišnjeg sinteznog projekata je istraživanje neposredne prošlosti grada Subotice kao mestasa izuzetno bogatom pozorišnom i scenskom savremenom istorijom. Studenti su se bavili istraživanjem kulturnog i pozorišnog nasleđa Subotice kao i uticajnim dramskim piscima čije delovanje je usko vezano za prostor ovog grada.

U ovom projektu je svaki student ponaosob projektovao efemernu pozorišnu strukturu na osnovu opusa dodeljenog dramskog pisca (Miroslav Krleža, Ferenc Deak, Dušan Jovanović, Aleksandar Popović i Goran Stefanovski), nakon čega je na osnovu odabranog dela datog dramskog pisca, osmišljavao koncepcijsko rešenje dizajna scene za predstavu.

Sledeći korak bila je umetnička akcija studenata u prostoru objekta Народно позориште – Narodno kazalište – Népszínház, realizovana u okviru manifestacije Noć muzeja, gde su studenti na licu mesta osmislili i izveli radove kao nastavak procesa rada na sinteznom projektu.

Poslednju fazu čini retrospektivna izložba koja predstavlja završni korak ovog projekta. 254 dana je vreme trajanja procesa rada, koji je rezultirao ovom izložbom. Takođe ovaj vremenski period je usko povezan sa prostorom u kome je projekat nastajao.

Fotografije: Luna Šalamon