SCENLAB BIOSKOP – MAJ 2017.

VARIOLA VERA 750X380

Čuvanje od zaborava:
VARIOLA VERA
Goran Marković

četvrtak, 4. maj 2017, 20.00h
Scenska laboratorija „Borislav Gvojić“
Fakultet tehničkih nauka (prizemlje)
Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Scenlab bioskop predstavlja film Gorana Markovića „Variola vera“ iz 1982. godine. Goran Marković o filmu: „Još kao student bio sam opsednut idejom da ekranizujem „Kugu” Albera Kamija. Taj roman je ostavio snažan utisak na mene u mladosti. Kasnije, tokom studija, shvatio sam da prava tema romana nije bolest, već moralni diskurs između pojedinca i „mračne sile”. Kada sam 1968. doživeo ulazak sovjetskih tenkova u Prag, što je ujedno značilo i potpuni gubitak iluzija o mogućnosti života u pravednom svetu, rešio sam da snimim film koji bi se na neki način suprotstavio toj mračnoj sili. Kuga mi je izgledala kao najbolji okvir za priču. Ali kako, iz razumljivih razloga, niko nije hteo da finansira takav film, a dogodila nam se epidemija variole vere 1972, shvatio sam kako je bolje da se bavim našom stvarnošću, a ne nekakvom literarnom…“

Filmska projekcija će biti održana u četvrtak, 4. maja 2017, sa početkom u 20.00 časova u prostoru „Borislav Gvojić“ (Scenlab), koja se nalazi u prizemlju Fakulteta tehničkih nauka. Nakon projekcije svi gledaoci pozvani su da učestvuju u diskusiji o filmu. Film traje 110 minuta.

LOBSTER 750X380

Čuvanje od zaborava:
JASTOG (LOBSTER)
Jorgos Lantimos (Yorgos Lanthimos)

četvrtak, 25. maj 2017, 20.00h
Scenska laboratorija „Borislav Gvojić“
Fakultet tehničkih nauka (prizemlje)
Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Scenlab bioskop predstavlja film Jorgosa Lantimosa (Yorgos Lanthimos) „Jastog“ (Lobster) iz 2015. godine. Ovo je ujedno i jedini film novijeg datuma iz ciklusa filmova pod nazivom „Čuvanje od zaborava“. U ovom filmu predstavljen je distopijski svet u kojem su sloboda i ljubav definisani pravilima. Ko ne poštuje pravila, kažnjava se na specifičan način…

Filmska projekcija će biti održana u četvrtak, 25. maja 2017, sa početkom u 20.00 časova u prostoru „Borislav Gvojić“ (Scenlab), koja se nalazi u prizemlju Fakulteta tehničkih nauka. Nakon projekcije svi gledaoci pozvani su da učestvuju u diskusiji o filmu. Film traje 118 minuta.

Ulaz je besplatan!