Minja Bogavac, dramaturškinja i spisateljica

Predavanje: „SVET SMO MI:Pozorište kao alatka društvene emancipacije”

U diskusijama o društveno angažovanom pozorištu, najčešće postavljano pitanje glasi: može li pozorište da promeni svet? Egzaktan odgovor ne postoji. Bilo da može ili ne može – bitno je u šta verujemo. Ako se usudimo da poverujemo kako naš rad zaista nešto menja, važno je da znamo razliku između pozorišta koje tematizuje društvene probleme i suštinski angažovanog pozorišta, koje pokušava da utiče na njihovo rešavanje. Angažovano pozorište je kontekstualna umetnost. Ono nastaje iz dnevno-političke stvarnosti i u nju se vraća. Ono je edukativno. Nepretenciozno. Siromašno. U njemu nema iluzionizma, nema glume, nema drame i nema četvrtog zida. U njemu se etika jednači sa estetikom, lično s političkim i proces sa produktom. Polazeći od činjenice da pozorišna umetnost ima veliku transformativnu moć, angažovano pozorište transformiše svoje autore čineći da sama predstava bude „skripta”: odigrana beleška o naučenom, predstava o tome kako smo je pravili. Kada nas pozorište menja, treba se setiti: svet, to smo mi.

Milena Minja Bogavac (Beograd, 1982) je spisateljica, dramaturškinja, pozorišna rediteljka, scenaristkinja, pesnikinja i radnica u kulturi. Diplomirala je dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti. Komadi su joj prevođeni na brojne jezike, uvršteni u antologije savremene drame, izvođeni u brojnim srpskim i evropskim pozorištima, i predstavljeni na relevantnim međunarodnim festivalima. Od 1999. sa rediteljkom Jelenom Bogavac, vodi pozorišnu trupu Drama Mental Studio. Trupa je realizovala više od pedeset umetničkih projekata, a nezavisno od rada u trupi, Milena Bogavac sarađuje sa brojnim rediteljima, umetnicima, institucijama i organizacijama među kojima su: Bitef, Bitef teatar, Centar E8, Teorija koja hoda, Per.Art, Forum za novi ples Srpskog narodnog pozorišta i druge. Od 2001. godine, radi u organizaciji Bitefa, a 2015. na ovom festivalu dobila je priznanje za Polifonu autorku. Zajedno sa Stevanom Filipovićem, pisala je scenario za višestruko nagrađivani film Pored mene. Pisala je i scenarija za nekoliko kratkih filmova i TV serija, od kojih je najznačajnija serija Otvorena vrata. Režirala je nekoliko omladinskih predstava, kao i predstavu Balerine u produkciji Srpskog narodnog pozorišta. Ova predstava, od 2014. dobila je nekoliko nagrada na festivalima, od kritike, kao i od Udruženja baletskih umetnika Srbije. Redovno vodi radionice zasnovane na upotrebi pozorišta u edukaciji, radionice pisanja i izvođenja slem poezije i radionice za razvoj dramskog teksta.