SCENLAB ARHIV – APRIL 2017.

Velike predstave Jugoslovenskog dramskog pozorišta
PUTUJUĆE POZORIŠTE ŠOPALOVIĆ, Ljubomir Simović;
režija Dejan Mijač, 1985.

četvrtak, 13. april 2017, 20.00h
Scenska laboratorija „Borislav Gvojić“
Fakultet tehničkih nauka, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad (prizemlje)

Pozivamo vas na video projekciju predstave Jugoslovenskog dramskog pozorišta „Putujuće pozorište Šopalović” Ljubomira Simovića, u režiji Dejana Mijača iz 1985. godine. Ova predstava je praizvedba čuvenog teksta Ljubomira Simovića, autor scenografije je Miodrag Tabački, kostima Božana Jovanović, a muzike braća Vranešević.

U okviru programa Scenlab arhiv, koji je počeo decembra 2016. godine i trajaće do juna ove godine, jednom mesečno biće prikazivane video projekcije velikih predstava iz umetničke arhive Jugoslovenskog dramskog pozorišta. U izabrane predstave spadaju postavke tekstova domaćih i stranih pisaca, velikih reditelja kao što su Mijač i Unkovski nastale za vreme rada umetničkog direktora Jovana Ćirilova na čelu ovog pozorišta. Nakon projekcije biće održan razgovor o kontekstu vremena, rediteljskom konceptu postavke i njegovoj relaciji sa scenskim dizajnom u prikazanoj predstavi, a vodiće ga urednice programa Scenlab arhiv uz učešće publike. Urednice programa su studentkinje doktorskih studija scenskog dizajna (FTN Novi Sad) arhitekta Dragana Vilotić i kostimograf Darinka Mihajlović, uz studentkinju master studija filmske i televizijske režije (FDU Beograd), rediteljku Lanu Pavkov.

Zahvaljujemo se Jugoslovenskom dramskom pozorištu na ustupljenom arhivskom materijalu.

fotografija: „U potrazi sa Simovićevim Užicem“, studentski zadatak i istraživanje studenata prve generacije osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna u okviru posete Užicu, autor fotografije Miroslav Živanov, novembar 2013.

Više informacija o programu