SCENLAB RAZGOVORI / SEZONA 5: ŠTA RADIM I ŠTA MI SE DOGAĐA, MARKO RADENKOVIĆ, MENADŽER U KULTURI

U okviru otvaranja pete sezone Razgovora o scenskom dizajnu, pod nazivom „Šta radim i šta mi se događa“, u četvrtak, 23. februara 2017. godine, u prostoru Scenske laboratorije, održan je razgovor sa Markom Radenkovićem, menadžerom u kulturi. Razgovor su vodile  Tatjana Dadić Dinulović i Romana Bošković Živanović, a Marko Radenković govorio je o svojim iskustvima u domenu projektnog menadžmenta, radu na festivalima i kulturnim događajima, osnivanju i razvoju dizajn inkubatora Nova Iskra, kao i tome kako vidi umetnost danas.

Marko Radenković (Beograd, 1984) je menadžer u kulturi, aktivan u oblasti kreativnih industrija. Diplomirao je na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, na Katedri za menadžment i produkciju u pozorištu, radiju i kulturnim delatnostima, gde je preko četiri godine bio angažovan i kao saradnik u nastavi na predmetu Projektni menadžment. U dosadašnjoj karijeri učestvovao je u realizaciji brojnih festivala i kulturnih događaja u Beogradu: 45. Oktobarski salon, 40. BITEF Festival, ceremonija otvaranja Evropskog prvenstva u košarci – Eurobasket 2005. Jedan je od osnivača Festivala internacionalnog studentskog teatra – FIST, kao i član tima pri kreiranju kulturnog centra Magacin u Beogradu. Autor je projekta Avantura COOLtura – prvog vodiča kroz kulturu Beograda za decu, distribuiranog u preko 140.000 primeraka svim učenicima osnovnih škola u Beogradu. Producent je međunarodne izložbe Laserski samit jeftine grafike, koja je do sada realizovana u 12 evropskih gradova, jedan od osnivača brenda Side Effects Print, umetničke kolekcije grafika mladih autora sa Balkana, kao i socijalnog preduzeća Folkk. Krajem 2012. godine sa grupom menadžera i producenata osniva dizajn inkubator  Nova Iskra, prvi dizajn hab u istočnoj Evropi, u okviru koga od njegovog osnivanja radi na poziciji generalnog menadžera.

Urednik programa Šta radim i šta mi se događa je Tatjana Dadić Dinulović.

Fotografije: Karl Mičkei i Jelena Petrović

Snimatelja: Slavko Pavlović