SCENLAB ARHIV – MART 2017.

Velike predstave Jugoslovenskog dramskog pozorišta
BURE BARUTA, Dejan Dukovski; režija Slobodan Unkovski, 1991.

četvrtak, 9. mart 2017, 20.00h
Scenska laboratorija
Fakultet tehničkih nauka, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad (prizemlje)

Pozivamo vas na video projekciju izuzetno značajne predstave Jugoslovenskog dramskog pozorišta „Bure baruta” Dejana Dukovskog, u režiji Slobodana Unkovskog, premijerno prikazane 1995. godine. Tema predstave, čiji tekst je napisan za vreme trajanja ratova na Balkanu, je nasilje koje se nekontrolisano širi ovim prostorima, a podstaknuto je čovekovim urođenim, nasleđenim i preuzetim mehanizmom za okrutnost i teror nad drugim ljudima. U cilju pripreme za gledanje projekcije preporučljivo je pročitati tekst drame.

U okviru programa Scenlab arhiv, koji je počeo decembra 2016. godine i trajaće do juna ove godine, jednom mesečno biće prikazivane video projekcije velikih predstava iz umetničke arhive Jugoslovenskog dramskog pozorišta. U izabrane predstave spadaju postavke tekstova domaćih i stranih pisaca, velikih reditelja kao što su Mijač, Unkovski i Pašović, nastale za vreme rada umetničkog direktora Jovana Ćirilova na čelu ovog pozorišta. Nakon projekcije biće održan razgovor o kontekstu vremena, rediteljskom konceptu postavke i njegovoj relaciji sa scenskim dizajnom u prikazanoj predstavi, a vodiće ga urednice programa Scenlab arhiv uz učešće publike. Urednice programa su studentkinje doktorskih studija scenskog dizajna (FTN Novi Sad) arhitekta Dragana Vilotić i kostimograf Darinka Mihajlović, uz studentkinju master studija filmske i televizijske režije (FDU Beograd), rediteljku Lanu Pavkov.

Zahvaljujemo se Jugoslovenskom dramskom pozorištu na ustupljenom arhivskom materijalu.

fotografija: Scenska laboratorija Fakulteta tehničkih nauka, Nemanja Knežević, 2015.