SCENLAB ARHIV – FEBRUAR 2017

Velike predstave Jugoslovenskog dramskog pozorišta
POZORIŠNE ILUZIJE, Pjer Kornej;
režija Slobodan Unkovski, 1991.

četvrtak, 9. februar 2017, 20.00h
Scenska laboratorija
Fakultet tehničkih nauka, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad (prizemlje)

Pozivamo vas na video projekciju čuvene predstave Jugoslovenskog dramskog pozorišta „Pozorišne iluzije” Pjera Korneja, u režiji Slobodana Unkovskog. Ova predstava, koja je premijerno prikazana 1991. godine, ispratila je raspad Jugoslavije, kroz temu suprotstavljanja surovosti života u stvarnosti i života koji teče u pozorišnoj igri.

U okviru programa Scenlab arhiv, koji je počeo decembra 2016. godine i trajaće do juna ove godine, jednom mesečno biće prikazivane video projekcije velikih predstava iz umetničke arhive Jugoslovenskog dramskog pozorišta. U izabrane predstave spadaju postavke tekstova domaćih i stranih pisaca, velikih reditelja kao što su Mijač, Unkovski i Pašović, nastale za vreme rada umetničkog direktora Jovana Ćirilova na čelu ovog pozorišta. Nakon projekcije biće održan razgovor o kontekstu vremena, rediteljskom konceptu postavke i njegovoj relaciji sa scenskim dizajnom u prikazanoj predstavi, a vodiće ga urednice programa Scenlab arhiv uz učešće publike. Urednice programa su studentkinje doktorskih studija scenskog dizajna (FTN Novi Sad) arhitekta Dragana Vilotić i kostimograf Darinka Mihajlović, uz studentkinju master studija filmske i televizijske režije (FDU Beograd), rediteljku Lanu Pavkov.

Zahvaljujemo se Jugoslovenskom dramskom pozorištu na ustupljenom arhivskom materijalu.

Fotografija: Granica – umetnički rad studenata prve generacije osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna, autor fotografije Monika Mađar, 2014.

VIŠE INFORMACIJA O PROGRAMU