SCENLAB RAZGOVORI / Sezona 5: ŠTA RADIM I ŠTA MI SE DOGAĐA, Boris Miljković, kreativni direktor

četvrtak, 22. decembar 2016, 20.00h
Scenska laboratorija
Fakultet tehničkih nauka, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad (prizemlje)

Pozivamo vas na otvaranje pete sezone razgovora o scenskom dizajnu u kojoj predstavljamo autore i stručnjake različitih profesija čije delovanje posmatramo u susretu arhitekture, pozorišta i vizuelnih umetnosti. Ko su, šta rade i čime se bave ličnosti čije filmove i predstave gledamo, čije knjige čitamo ili o kojima slušamo u medijima, a koji stvaraju i realizuju stvarne i  izmišljene prostore u kojima živimo – društvene, političke, ekonomske i medijske.

Boris Miljković je rođen 1956. godine u Zagrebu. Diplomirao je filmsku i televizijsku režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Zajedno sa Branimirom Dimitrijevićem bio je autor niza televizijskih emisija i filmova. Niko kao ja, Rokenroler, Ruski umetnički eksperiment i Šumanović – komedija o umetniku, neki su od naslova. Autor je velikog broja televizijskih reklama i muzičkih spotova. Za svoje radove često je nagrađivan na prestižnim međunarodnim festivalima. Reditelj je pozorišne predstave Nevjesta od vjetra Slobodana Šnajdera u Narodnom pozorištu i scensko-muzičkog dela Priča o vojniku, Igora Stravinskog u Ateljeu 212. Autor je videoradova za pozorišne predstave koje je režirao Dejan Mijač: Pseći valcer, Skakavci i Trg heroja. Videorad za Pseći valcer nagrađen je na YUSTAT Bijenalu 2004. godine. Na Sorboni je krajem 2000. i početkom 2001. godine bila postavljena njegova videoinstalacija Medijska opera, a na Trgu Republike u Beogradu konstruisao je instalaciju Beograđani sa 1.600 portreta slučajnih prolaznika izloženih u lavirintu. Do sada je napisao dve knjige priča, Čaj na Zamaleku (Geopoetika, 2002), za koju je dobio nagradu „Isidora Sekulić“ i Fabrika hartije (Geopoetika, 2003), kao i roman Uspavanka za Lalu (Geopoetika, 2004), Poljupci, sećanja i razgovori  (2006), Kuvar – Šta mladi umetnik može da nauči od advertajzera, mašine, budale? (2013), Život u raju (2016, u izdanju Samizdata). Trenutno radi kao kreativni direktor na RTS.

Razgovor sa Borisom Miljkovićem vode Tatjana Dadić Dinulović i Mia David.

Urednik programa Šta radim i šta mi se događa je Tatjana Dadić Dinulović.