ODRŽANA PROMOCIJA KATALOGA „PROCES: SRBIJA NA PRAŠKOM KVADRIJENALU SCENSKOG DIZAJNA I SCENSKOG PROSTORA 2015.“

U sredu, 7. decembra 2016. godine, u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu održana je promocija kataloga „Proces: Srbija na Praškom kvadrijenalu scenskog dizajna i scenskog prostora 2015.“, čije su urednice Mia David i Tatjana Dadić Dinulović. Promociju je vodio Radivoje Dinulović, član međunarodnog žirija Praškog kvadrijenala 2015. godine, koji je, podsećajući prisutne na prve nastupe naše zemlje na ovoj manifestaciji, ukazao na velike promene koje kroz koje je samo kvadrijenale prošlo, vidljive pre svega u promišljanju i konceptu na koji se može izlagati scenografija. Urednice su naglasile ulogu kataloga kao integralnog dela postavke nastupa Srbije na kvadrijenalu i značaj ovakve publikacije, kao dela koje govori za sebe. Umetnici Darinka Mihajlović, Draško Adžić i Karkatag kolektiv, koji su se, između ostalih, predstavili u okviru nacionalne postavke Srbije na Kvadrijenalu, dali su svoj pogled na sopstveni rad u okviru kolektivnog nastupa i istakli značaj platforme koja je uspostavljena ovogodišnjim nastupom. Komesari nastupa Ljiljana Miletić Abramović i Slobodan Danko Selinkić istakli su značaj rada Programskog saveta koji je brojao veliki broj članova, kao i novine u procesu kreiranja teme i koncepta nastupa Srbije na Kvadrijenalu. Mentori studentske sekcije Daniela Dimitrovska i Vladimir Ilić su objasnili svoje viđenje rada sa studentiima na pripremi nastupa kao proces koji i dalje traje i u suštini se nikada ne zvaršava. U ime učesnika studentske sekcije nastupa Srbije govorili su Vladimir Savić i Natalija Bogdanović, koji su objasnili učešće na ovoj manifestaciji kao novoosvojeno polje koje je uticalo na njihov odnos prema profesiji, ali i životu uopšte.

Promociju su organizovali Muzej primenjene umetnosti u Beogradu i Scen (Centar za scenski dizajn, arhitekturu i tehnologiju), Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, koji su istovremeno bili i organizatori nastupa Srbije na Praškom kvadrijenalu 2015. godine.

Fotografije: Sanja Maljković