„RODOLJUPCI“ DEJANA MIJAČA NA OTVARANJU SCENLAB ARHIVA

U četvrtak, 8. decembra u Scenskoj laboratoriji, počeo je ciklus Scenlab arhiv, novi program u organizaciji Scen-a. U okviru programa organizovane su video projekcije važnih pozorišnih predstava, koje su završile svoj pozorišni život i više nisu na repertoaru. Ove školske godine u okviru programa biće prikazane velike predstave iz umetničke arhive Jugoslovenskog dramskog pozorišta, koje su referentne za istoriju jugoslovenskog pozorišnog stvaralaštva. Prva prikazana predstava je „Rodoljupci“, Jovana Sterije Popovića, u režiji Dejana Mijača, iz 1986. godine. Nakon projekcije usledio je razgovor urednica programa arhitekte Dragane Vilotić i rediteljke Lane Pavkov, sa publikom koju su činili studenti sa različitih studijskih programa – scenski dizajn, arhitektura, režija, francuski jezik i književnost. U razgovoru je istaknuta veza između rediteljskog koncepta i scenskog prostora, zatim likova u drami, glumačke igre, kostima i scenografije, kao i značaj koncepta celokupnog scenskog dizajna predstave u odnosu na politički i istorijski kontekst i vreme u kojem je nastala.

U okviru programa, od decembra ove godine, do juna 2017. godine, jednom mesečno, biće prikazivane video projekcije predstava velikih reditelja kao što su Mijač, Unkovski i Pašović, nastale za vreme rada direktora Jovana Ćirilova na čelu ovog pozorišta. Naredna projekcija biće održana 9. februara u 20 sati, a na programu je predstava „Pozorišne iluzije”, Pjera Korneja, u režiji Slobodana Unkovskog, iz 1991. godine.

Zahvaljujemo se Jugoslovenskom dramskom pozorištu na ustupljenom arhivskom materijalu.

Fotografije: Jelena Petrović