SCENSKI DIZAJN KAO POZORIŠNA STVARNOST

Razgovor povodom najave međunarodne konferencije „Scenski dizajn: prakse, poetike i teorije“

30. maj 2016, 12.00h
Kamerna scena, Srpsko narodno pozorište, Novi Sad

Pozicija scenskog dizajna u pozorišnoj praksi danas, u Srbiiji i u regionu, sve više je upitna, postajući u velikoj meri zavisna od uticaja različitih umetničkih trendova, reditelja koji aktivno preuzimaju i druge uloge u procesu nastanka pozorišne predstave i politike teatarskih institucija. Istovremeno, veza između profesionalnog rada u pozorištu i obrazovanja, sve je očiglednija, ne samo u domenu umetnosti scenskog dizajna već, i mnogo više, u oblasti scenske tehnike i tehnologije. Posebna tema je i nastup na Praškom kvadrijenalu, najznačajnijoj svetskoj manifestaciji posvećenoj scenskom dizajnu i scenskom prostoru, iz ugla vrednovanja i kritičkog promišljanja svih segmenata profesionalne pozorišne produkcije.

Ovaj razgovor predstavlja uvod u međunarodnu konferenciju „Scenski dizajn: teorije, poetike i prakse“ koja će biti održana u maju 2017, u vreme Sterijinog pozorja. Konferencija će biti posvećena individulanim promatranjima, ali i pokušaju zajedničkog ustanovljavanja pojava u domenu profesionalnog rada u pozorišnim i izlagačkim praksama scenskog dizajna.

Učesnici:
Marina Milivojević Mađarev, selektor Sterijinog pozorja i
profesor Akademije umetnosti u Novom Sadu
Miroslav Radonjić, direktor Sterijinog pozorja
Zoran Đerić, urednik časopisa „Scena“
Zoran Stamatović, ko-selektor i direktor Jugoslovenskog pozorišnog festivala
Bojan Munjin, ko-selektor Jugoslovenskog pozorišnog festivala i
regionalni pozorišni kritičar
Nemanja Ranković, umetnički direktor Jugoslovenskog pozorišnog festivala
Radivoje Dinulović, profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Mia David, kustos nacionalne sekcije Srbije na Praškom kvadrijenalu 2015. i
profesor na Fakultetu tehničkih nauka
Tatjana Dadić Dinulović, član kustoskog tima Studentske sekcije Srbije
na Praškom kvadrijenalu 2015. i profesor Fakulteta tehničkih nauka

Moderator: Tatjana Dadić Dinulović

Partneri u projektu:
Scen (Centar za scenski dizajn, arhitekturu i tehnologiju) Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Sterijino pozorje, Novi Sad
Jugoslovenski pozorišni festival, Užice

Fotografija: Dušan Đorđević, scenografija Darka Nedeljkovića za predstavu Ateljea 212 „Kazimir i Karolina“ – Sterijina nagrada za scenografsko ostvarenje 2015. i Nagrada za najbolju scenografiju Jugoslovenskog pozorišnog festivala u Užicu.