GRAN PRI FESTIVALA BELDOCS 2016 ZA FILM „DRUGA LINIJA“

Dodelom nagrada sinoć je svečano zatvoren međunarodni festival dokumentarnog filma BELDOCS 2016. Za najbolje domaće dugometražne dokumentarne filmove ravnopravno su proglašeni filmovi „Druga linija“ Nenada Miloševića i „Zid smrti i tako to“ Mladena Kovačevića. Film „Druga linija“ je, prema rečima žirija, nagrađen za „temeljno istraživanje koje vraća u javnost najkreativniji period kulture Novog Sada, vreme borbene avangarde“.

Takmičarski program domaćih filmova ocenjivao je žiri u sastavu: Nebojša Bradić, urednik kulturno-umetničkog programa RTS, Zoran Popović, reditelj i montažer, Lazar Stojanović, reditelj i Hanka Kastelicova, izvršni producent dokumentarnog programa evropske TV mreže HBO.

Film „Druga linija“, koji je inače na festivalu BELDOCS 2016 imao i svoju svetsku premijeru, nastao je kao rezultat dugogodišnjeg istraživanja neoavangardne kulturne i umetničke scene koja je šezdesetih i sedamdesetih godina delovala u Novom Sadu, a do danas ostala marginalizovana. Tokom svog kratkog, ali produktivnog delovanja pod okriljem Tribine mladih, kuće novosadske avangarde, ovaj umetnički pokret bio je ne samo u direktnoj sprezi sa važnim umetničkim centrima tadašnje Jugoslavije, već i deo svetskih umetničkih tokova (7e biennale de Paris, 19th Berlin International Film Festival).

U filmu učestvuje veliki broj umetnika, među kojima su i Želimir Žilnik, Slobodan Tišma, Otó Tolnai, Vujica Rešin Tucić, Katalin Ladik, Božidar Mandić, Vladimir Kopicl, Bálint Szombathy, Goran Trbuljak, Branko Vučićević, Raša Todosijević, Predrag Vranešević, Nebojša Milenković, Miško Šuvaković, Iztok Geister Plamen, Ješa Denegri, Marko Pogačnik, Naško Križnar, Slavko Bogdanović, Tomaž Šalamun, Čedomir Drča, Karpo Godina i Siniša Tucić.

Autori filma, reditelj Nenad Milošević i Daniela Dimitrovska, arhitekta, scenograf, student doktorskih studija scenskog dizajna i asistent na Katedri za umetnost primenjenu u arhitekturi, tehnici i dizajnu, uspešno realizuju radionicu „Short cuts“ posvećenu procesu rada na kratkom filmu, u kojoj učestvuju studenti treće godine Osnovnih studija scenske arhitekture, tehnike i dizajna.

Film su podržali Filmski centar Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje i Radio televizija Vojvodine.
Film nastao u saradnji sa: Kolekcija Marinko Sudac

Sajt filma „Druga linija“: www.drugalinija.com