PRIJEMNI ISPIT - NAČIN POLAGANJA I LITERATURA

PRIJEMNI ISPIT – NAČIN POLAGANJA I LITERATURA

PRIJEMNI ISPIT ZA UPIS NA STUDIJSKI PROGRAM:
OSNOVNE AKADEMSKE STUDIJE
SCENSKA ARHITEKTURA, TEHNIKA I DIZAJN
za školsku 2018/2019. godinu

Prijemni ispit P8 koji se sastoji iz TESTA OPŠTE KULTURE I INFORMISANOSTI, koji sadrži pitanja iz oblasti arhitekture, scenskih umetnosti, vizuelnih umetnosti, primenjenih umetnosti i dizajna, književnosti, istorije i opšte kulture i informisanosti, kao i RAZGOVORA SA KOMISIJOM, polaže se za upis na studijski program Osnovnih akademskih studija SCENSKA ARHITEKTURA, TEHNIKA I DIZAJN.

Prijemni ispit se sastoji iz dva dela, od kojih se svaki boduje u rasponu od 0 do 30 bodova.

PRIJEMNI ISPIT P8:

1. TEST OPŠTE KULTURE I INFORMISANOSTI
2. RAZGOVOR SA KOMISIJOM

Prijemni ispiti se polažu dva dana, prema rasporedu koji će biti utvrđen Konkursom.

Pravila polaganja i program prijemnog ispita P8 za upis
Scenske arhitekture, tehnike i dizajna

Pravila polaganja

1. Test opšte kulture i informisanosti i Razgovor sa komisijom se održavaju na Fakultetu tehničkih nauka.
2. Na ispit treba poneti samo dokument za identifikaciju (lična karta ili pasoš) i potvrdu o prijavi overenu prilikom podnošenja dokumenata.
3. Pre početka ispita dežurni će proveriti identitet kandidata.
4. Od trenutka podele zadataka nije dozvoljen nikakav razgovor između kandidata. Ukoliko kandidati razgovaraju ili koriste nedozvoljena sredstva, biće udaljeni sa ispita, uz obavezu predaje zadatka. Povratak u salu nije dozvoljen pre završetka ispita.

Test opšte kulture i informisanosti

Test opšte kulture i informisanosti (60 pitanja); pitanja su iz oblasti arhitekture, scenskih umetnosti, vizuelnih umetnosti, primenjenih umetnosti i dizajna, književnosti, istorije, društva i opšte kulture i informisanosti, različitog su stepena složenosti. nose različit broj bodova i biće raspoređena po prethodno navedenim oblastima u skladu sa karakterom i strukturom studijskog programa; traje 4 sata; maksimalno 30 bodova.

Razgovor sa komisijom

Kandidati imaju razgovor sa tročlanom komisijom, u trajanju od 15 minuta, gde svaki kandidat treba da predstavi sopstvene ideje i motivisanost za bavljenje Scenskom arhitekturom, tehnikom i dizajnom; maksimalno 30 bodova; Razgovor sa komisijom se održava kao završni deo prijemnog ispita.

Literatura:

Arhitektura

1. Ranko Radović: Nova antologija kuća, Građevinska knjiga, Beograd, 2001.
2. Milan Rakočević: 24 časa arhitekture, Orion-Art, Beograd, 2010.
3. Le Korbizije: Ka pravoj arhitekturi, Građevinska knjiga, Beograd, 2014.

Scenske umetnosti

1. Čezare Molinari: Istorija pozorišta, Vuk Karadžić, Beograd, 1982., ili,
2. Ronald Harvud: Istorija pozorišta, Klio, Beograd, 1998.

Vizuelne umetnosti

1. V. Galović, B. Gostović: Likovna kultura za gimnaziju i srednje stručne škole, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2010.
2. H.V. Dženson: Istorija umetnosti, Prometej, Novi Sad, 2006., ili,
3. Salomon Renak: Apolo – opšta istorija likovnih umetnosti, Leo Commerce, Beograd

Primenjene umetnosti i dizajn

1. Pamela Hauard: Šta je scenografija, Klio, Beograd, 2002.
2. Kosta Bogdanović, B. Burić: Teorija forme, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2004.

Muzička umetnost

1. Sonja Marinković: Muzička kultura za stručne škole, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2008.

Književnost

1. LJ. Nikolić, B. Milić: Čitanka sa književno-teoretskim pojmovima za III razred srednje škole, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2010.
2. LJ. Nikolić, B. Milić: Čitanka sa književno-teoretskim pojmovima za IV razred srednje škole, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2011.

Istorija, društvo, opšta kultura i informisanost

1. Dnevne novine (Politika, Danas, Dnevnik…), nedeljnici (NIN, Vreme…) i časopisi (Scena, Arhitektura i urbanizam, Teatron…).
2. Televizijske i radio emisije i programi iz oblasti politike, društva, umetnosti, kulture, sporta (Kulturni dnevnik, Kulturni centar, Oko magazin, Put u budućnost, Iz pravog ugla, Kulturni krugovi, Peščanik, Presing…)
3. Referentne internet stranice

Fotografija: Projekat Granica, Dušan Vukmirović, 2014.