OBELEŽEN POČETAK NOVE ŠKOLSKE GODINE OSNOVNIH STUDIJA SCENSKE ARHITEKTURE, TEHNIKE I DIZAJNA – FOTOGRAFIJE I VIDEO SA PREDAVANJA

Čemu služi umetnost danas?
Sodja Zupanc Lotker,
umetnički direktor Praškog kvadrijenala

utorak, 22. septembar 2015, 18h
ScenLab – Laboratorija za scenski dizajn / prizemlje zgrade FTN-a
Departman za arhitekturu i urbanizam
Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

U utorak, 22.septembra, održano je uvodno predavanje Sodje Zupanc Lotker povodom početka nove školske godine osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna na Departmanu za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Osim osvrta na svoj rad u okviru Praškog Kvadrijenala, inače najznačajnije svetske manifestacije posvećene scenografiji, scenskom dizajnu, arhitekturi i prostoru u scenskoj umetnosti, Sodia Zupanc Lotker studentima prve godine govorila je i o pitanju odnosa umetnosti i politike, kao i potencijalnoj ulozi umetnosti u današnjem društvu.

Sodja Zupanc Lotker upravo je završila svoje peto učešće na Praškom kvadrijenalu, gde je kao članica PQ umetničkog tima bila kustos izložbe Tribes. Prethodno je radila kao umetnički direktor i kustos projekta Intersection (2011), kao i programski direktor (2007) i koordinator specijalnog projekta The Heart of the PQ (2003). Radi kao dramaturg za nezavisne pozorišne, plesne i site-specific projekte u Češkoj, SAD-u, Brazilu i drugim zemljama. Predavala je na Akademiji za vizuelne umetnosti u Brnu, Akademiji za izvođačke umetnosti u Pragu, na Kolumbija Univerzitetu, Centralnoj školi za govor i dramu i učestvovala na brojnim festivalima i simpozijumima.

Fotografije: Milica Stojšić

Snimatelj: Slavko Pavlović